Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s patnácti evropskými státy. Příjemci finanční podpory jsou země střední, východní a jižní Evropy. Právě velký důraz na sdílení a výměnu zkušeností mezi donory a příjemci grantů je důležitý aspekt, kterým se tyto fondy liší od fondů EU.
V 90. letech 20. století realizovalo Židovské muzeum v Praze výzkum geniz v objektech ve vlastnictví Federace židovských obcí i jejích členských organizací. Celkem prozkoumali pracovníci muzea 13 lokalit a získali přes 3000 nálezů, nejstarší ze 16. století a nejmladší z 19. století. Některé z těchto nálezů se již dříve podařilo zpřístupnit veřejnosti, avšak většina na zpracování teprve čekala.
Geniza je hebrejský termín pro nařízení odkládat předepsaným způsobem předměty, které již neplní svou rituální roli, ale z náboženských důvodů je není možné zničit. Důvodem nařízení je respekt k Božímu jménu, které hebrejské svitky či knihy často obsahují. V projektu Tajemství půdy zkoumáme a ukazujeme, jakou podobu měl zvyk odkládání předmětů v českých a moravských židovských obcích.
Modlitební řemínky, svitky Tóry, amulety, nejrůznější věci osobní potřeby a dokonce i boty. To vše nalezli pracovníci muzea v uplynulých desetiletích na půdách českých a moravských synagog. Židovské muzeum v Praze nyní představuje tento ojedinělý soubor 1650 nově restaurovaných sbírkových předmětů veřejnosti v rámci projektu Tajemství půdy: Nálezy z geniz českých a moravských synagog. Vedle tematických výstav přímo v regionech, odkud nálezy pocházejí, seznamujeme veřejnost s genizami nyní také prostřednictvím těchto webových stránek, online sbírkového katalogu, a sociálních sítí Facebook a Historypin.
Na projektu zpřístupnění kulturního dědictví židovské komunity se podílejí další tři instituce: Regionální muzeum v Chrudimi, Západočeské muzeum v Plzni a Norské centrum pro studium holocaustu a menšin v Oslu, které se kromě vědecké činnosti věnuje i vzdělávání o holocaustu, genocidách, antisemitismu a extremismu.
Ve spolupráci s českými muzei vznikají výstavy Tajemství půdy: v roce 2022 v Regionálním muzeu v Chrudimi (7. 4. – 30. 6. 2022) výstava se zaměřením na nálezy z východočeských geniz a v roce 2023 v Západočeském muzeu v Plzni (4. 4. – 25. 6. 2023) s akcentem na střední a západní Čechy. K výstavám je publikován obsáhlý dvojjazyčný katalog, který je k zakoupení na e-shopu. Součástí projektu jsou i odborné workshopy. Na prvním z nich se zájemci z řad restaurátorů i laiků seznámili s vhodnými přístupy k nálezům podobného charakteru. Cenné zkušenosti zahraničního partnera projektu, Norského centra pro studium holocaustu a menšin v Oslu, jsou využity při přípravě výukových seminářů a vzdělávacích materiálů a při workshopu, v jehož rámci se pracovníci paměťových institucí seznámí s tématem geniz a jeho pedagogickým potenciálem.
Židovské muzeum v Praze je zájmové sdružení právnických osob. Jeho zakladateli jsou Ministerstvo kultury České republiky a Federace židovských obcí v České republice, statutárním orgánem sdružení je jeho ředitel. Sbírka zapsaná v CES dle zákona 122/2000 Sb. je majetkem (vlastnictvím) zájmového sdružení právnických osob. Hlavním předmětem činnosti sdružení je shromažďování, doplňování, odborná správa, a prezentace sbírek a tvorba, doplňování a správa knihovního a archivního fondu, osvětová, publikační, vydavatelská a vzdělávací činnost, dále kulturní a jiná činnost, týkající se judaismu, Židů a jejich historie v Čechách a na Moravě.
Židovské muzeum v Praze je vlastníkem světově výjimečné muzejní sbírky dokládající židovskou přítomnost v českých zemích. S cílem rozšířit tuto sbírku provádí muzeum mimo jiné své aktivity také terénní výzkum na celém území České republiky zaměřený na lokální nálezy geniz. Židovské muzeum v Praze se snaží zkoumat, vyzvednout, konzervovat či restaurovat, odborně zpracovat a veřejnosti prezentovat tyto vysoce cenné materiály dokumentující každodenní život zaniklých lokálních českých a moravských židovských obcí.
Více na www.jewishmuseum.cz
odborná správa nálezů, Židovské muzeum v Praze
projektový manažer, Židovské muzeum v Praze
koordinátor restaurátorské dílny papíru, restaurátor papíru, Židovské muzeum v Praze
restaurátorka papíru, Židovské muzeum v Praze
restaurátorka papíru, Židovské muzeum v Praze
koordinátorka restaurátorské dílny textilu, restaurátorka textilu, Židovské muzeum v Praze
kurátor kovů a trojrozměrných předmětů, Židovské muzeum v Praze
koordinátor restaurátorské dílny kovů, restaurátor kovů, Židovské muzeum v Praze
Dana Veselská - finanční manažer projektu
grafika projektu
architektonické řešení výstav
vedoucí a koordinátor podávání projektu, Židovské muzeum v Praze