Publikace Tajemství půdy představuje židovský zvyk zvaný geniza, tedy nařízení odkládat opotřebované náboženské texty a rituální předměty na místo, kde se mohly samovolně rozpadnout. Obvykle tímto prostorem byla půda synagogy. Od 90. let 20. století zkoumají pracovníci Židovského muzea v Praze půdy českých a moravských synagog a získali takto již několik tisíc fragmentů knih, svitků, ale i textilií a předmětů ze dřeva a kovu ze 16.–19. století. Tyto nálezy čtenáře autenticky provádějí všednodenním životem tradičního venkovského žida, celým židovským rokem s jeho svátky – a také židovskou čtvrtí od synagogy, přes židovskou školu až na hřbitov. Bohatě ilustrovaná publikace vznikla jako doprovodný katalog k výstavám Tajemství půdy (duben – červen 2022 v Regionálním muzeu v Chrudimi a duben – červen 2023 v Západočeském muzeu v Plzni) v rámci stejnojmenného projektu, který je podpořen Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem prostřednictvím Fondů EHP.
Židovské muzeum v Praze/2022
Kolektiv autorů
978-80-87366-64-6
Cena: 100,00 Kč
Projekt Tajemství půdy byl dne 9. 6. 2022 prezentován filmem Tajemství půdy na přehlídce muzejních filmů MUSAIONfilm 2022 a byl oceněn čestným uznáním Židovskému muzeu v Praze za poutavé zobrazení práce se sbírkami.
Plzeň, Západočeské muzeum v Plzni, 30. 5. a 1. 6. 2023
Kolik předmětů je dost na to, abychom se dokázali na chvíli přenést do světa kulturních menšin? Že někdy stačí hrníček, stuha ze smutečního věnce, čepec starobylého kroje nebo zdánlivě obyčejný turistický batoh, potvrdil workshop, na němž se na přelomu května a června setkali muzejní pedagogové a další pracovníci českých i zahraničních muzeí v Plzni.
Třídenní akce (30. 5. – 1. 6.) byla spojena s výstavou Tajemství půdy, kterou ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni připravilo Židovské muzeum v Praze a která je pro návštěvníky otevřena ještě do 25. 6. Workshop byl určen pro odbornou veřejnost, muzejní pedagogy a pracovníky s muzejní veřejností a jeho cílem bylo posílit odborné kompetence pracovníků paměťových institucí v oblasti zprostředkování kulturního dědictví menšin široké veřejnosti. Obsahoval přednášky, diskuse, ale i výpravy do terénu, mj. na půdu plzeňské synagogy. Akce se zúčastnili zástupci Norské centra pro studium holocaustu a menšin (Senter for studier av Holocaust og livssynsminoriteter), Muzea romské kultury, Národního muzea, Slezského zemského muzea – Památníku Petra Bezruče, Muzea Dr. B. Horáka v Rokycanech, tachovského archivnického a muzejnického spolku Tamus, mezi účastníky bylo hojně zastoupeno i Západočeské muzeum v Plzni. Zazněl i příspěvek studentky CEU ve Vídni a do programu přispělo také několik pracovníků ŽMP. Samostatná přednáška otevřela pro diskusi i konkrétní tipy na zlepšení muzejní komunikace s návštěvníky s hendikepem a s jejich doprovodem.
Ať už byla řeč o synagogálních genizách, nálezech ze soukromé genizy v Blovicích, osudech bezdružické genizy, nebo o nálezech z odpadní jímky bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku či o ruksaku, v němž za války přenesla malého Ivara Bergmana jeho matka přes norsko-švédskou hranici, vždy byla v centru otázka, jak zprostředkovat příběh věcí tak, aby promlouvaly k návštěvníkovi. Ukázalo se, že někdy je vlastně třeba předmět na výstavě tak trochu ukrýt – aby mohl být nalezen.
Regionálním muzeum v Chrudimi, 14 – 16. 6. 2022
Ve dnech 14 – 16. 6. 2022 proběhl Workshop pro konzervátory, restaurátory a muzejní odbornou veřejnost v Regionálním muzeu v Chrudimi.
Workshop byl realizován Židovským muzeem v Praze ve spolupráci s Regionálním muzeem v Chrudimi v rámci projektu Tajemství půdy podpořeného Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem prostřednictvím Fondů EHP.
Cílem workshopu bylo posílení odborných kompetencí pracovníků muzeí v oblasti péče o movité kulturní dědictví.
V Jeruzalémě byl dne 10. srpna na 18. kongresu židovských studií v kampusu Hebrejské univerzity na Mt. Scopus kurátorkou Lenkou Uličnou prezentován projekt Tajemství půdy prostřednictvím posteru Secrets in the Attic.
Od dubna 2022 je v synagoze ve východočeské Luži zpřístupněna panelová výstava přibližující historii místní židovské komunity a zejména nálezy z lužské genizy – největší nedotčené genizy objevené v českých zemích. Výstava vznikla ve spolupráci s městem Luže a Regionálním muzeem v Chrudimi, vstup je zdarma, a to od června do září o víkendech, jinak též po telefonické domluvě v turistickém informačním centru v Luži.
Banner se stylizovaným žebříkem na zdi Regionálního muzea v Chrudimi zval návštěvníky na výstavu Tajemství půdy, které kterou ve kterou ve spolupráci s tímto muzeem uspořádalo Židovské muzeum v Praze. Tato výstava byla vyvrcholením dlouholetých společných snah pracovníků Židovského v Praze a muzejníků z Chrudimska vrátit alespoň na čas nálezy z východočeských geniz do krajiny jejich původu. Návštěvníkům jsme se pokusili zprostředkovat ochrannou funkci genizy v co největší šíři. K dispozici jsme měli dva přízemní sály chrudimského muzea: v jednom jsme akcentovali jádro nařízení genizy, tedy odkládání předmětů obsahujících Boží jméno a předmětů spojených s vykonáváním micvot, náboženských nařízení. Ve druhém sále jsme pozornost návštěvníků směřovali k méně obvyklým předmětům, které rovněž v genizách nacházíme, zejména k botám, oděvu, nádobí a běžně používaným předmětům z kovu. K výstavě jsme připojili krátkou animaci, která zvýraznila prvek tajemství synagogálních půd právě pomocí motivu boty.
K výstavě Tajemství půdy jsme s paní grafičkou Evou Holou připravili pracovní listy nejen pro návštěvníky z řad školáků. Máte-li chuť, zkuste si je vyplnit – jistě to zvládnete i bez naší kontroly.
Výstava Tajemství půdy v Západočeském muzeu v Plzni se soustředila na genizové nálezy ze západních a středních Čech, které doplnily unikáty z ostatních geniz. V centru pozornosti stál opět svitek Tóry a jeho příslušenství, tedy textilní předměty, které jej chrání a zdobí: povijany na Tóru, pláštíky a synagogální opona a drapérie. Návštěvníci se nejprve seznámili s nejběžnějšími nálezy z geniz, modlitebními knihami a pestrými osobními textiliemi – malými tality. Den všední vystřídal den sváteční a geniza provedla návštěvníky Západočeského muzea v Plzni svátky židovského roku. Genizové nálezy přiblížili také židovskou školu a zvláštní pozornost byla opět věnována obuvi a dalším záhadám z geniz. Výstavu doprovázely animace, filmy a také zábavný kvíz v české a anglické verzi.
Ztrácíte se v pojmech židovské hmotné a duchovní kultury? Navštivte webové stránky Židovského muzea v Praze, kde najdete základní slovníček a mnoho dalšího…